Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Festivalul Tinerii si Muzica

    Distribuiţi
    avatar
    Maier
    Admin

    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 68
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Festivalul Tinerii si Muzica

    Mesaj  Maier la data de Dum 14 Noi 2010 - 14:48

    Dragi prieteni, stiu ca v-ati obisnuit cu muzica de la Sala de Lectura, dar de aceasta data va propun sa mergeti acasa la fratele meu mai mare - Teatrul ACT, pentru un intreg festival de muzica buna Wink Gasiti in mail programul si toate detaliile.

    Ca de obicei Alexandru Tomescu deschide festivalul, iar intrarea este libera in limita locurilor disponibile.

    Va asteptam cu drag,

    Sala de Lectura & Echipa ACT

    Teatrul ACT si Primaria Sectorului 3
    va invita in perioada 17 – 21 noiembrie la cea de-a V-a editie a
    Festivalului Tinerii si Muzica - Concertul de la ora 19 00

    PROGRAM


    Miercuri 17 noiembrie, ora 19.30
    “De-a v-ati ascunselea!”
    Alexandru Tomescu & Friends
    Bach – Allemanda Alexandru Tomescu (solo)
    Halvorssen – Passacaglia – impreuna cu Alexandra Potinga
    Wieniawski - Capriciul 2 op. 18 – impreuna cu Alexandru Malaimare
    Franck – Sonata p. I – impreuna cu Teodora Tepes
    Sarasate – Navarra – impreuna cu Alexandru Malaimare si Teodora Tepes
    Beethoven – Romanta – impreuna cu Teodora Tepes
    Haydn – Rondo – impreuna cu Alexandra Potinga, Alexandru Malaimare si Teodora Tepes.


    Joi 18 noiembrie, ora 17.00
    Concertul Scolii de muzica nr. 5 din sectorul 3 Bucuresti
    Grajdan Ana, cls a III-a - pian Debussy – Micul negru
    Popescu Rares, cls a IV-a - pian Liszt – Studiu op. 1 nr.9
    Bogdan Maya, cls a II-a - pian C. P. Basacopol – Sonatina
    Dogariu Yvonne, cls a II-a – pian
    si Brahms – Dans ungar
    Clim Maria, cls a II-a - pian
    Scarlat Alexandru, cls a II-a, - pian C. P. Basacopol – Sonatina
    Georgescu FeliX, cls a II-a - pian Sabin Dragoi – Miniatura
    Clim Maria, cls a II-a - pian Chopin - Nocturna
    Zahiu Ioan, cls a II-a - pian Kabalevsky - Toccatina
    Voda Ileana, cls a VII-a - pian G. Enescu – Preludiu in stil Vechi
    Baltasiu Teodora, cls a VIII-a - pian F. M Bartholdy – Rondo – Capriccio
    Petran Costin, cls a VII-a - pian Joplin - The Entertainer
    Andrei Silvia, cls a VIII-a - pian Chopin – Mazurka
    Vedes Anda, cls a VI-a - vioara Franz Schubert-Moment Musical
    Camarascu Maria-Elena, cls a VIII-a - vioara Fritz Kreisler-Schon Rosmarin
    Eana Emilia, cls a VIII-a - vioara Fritz Kreisler-Liebesleid
    Sandulescu Alina, cls a VIII-a - vioara Ludwig Van Beethoven-Romanta Fa Major
    Stancu Marius, cls a VIII-a - violoncel Saint- Saëns Allegro Appassionato
    Iacob Helena, cls a IV-a - vioara Mozart – Concert Adelaide
    Mamara Andrei, cls a VII-a - vioara Haendel – Sonata re major
    Mamara Maria, cls a IV-a - vioara C. Dimitrescu – Dans taranesc
    Dumitru Maria, cls a IV-a - violoncel Blok – Poveste
    Damian Cristiana, cls a VI-a - violoncel Gabriel Marie – La cinquantaine
    Grecu Dorel, cls a VII-a - vioara D. Alard – Tyrolienne
    Salceanu Irina, cls a V-a - vioara Gossec – Gavota
    Tociu Andreea, cls a VI-a - chitara Ferdinando Carulli - Rondo”, Opus 241, nr.1
    Bibescu Ana-Maria, cls a VIII-a - chitara F. Morena-Torroba - Suita castellana part I
    Rusu Andreea, cls a VI-a - flaut Mozart – Arie




    Joi 18 noiembrie, ora 19.30
    Recital de pian Iulian Neculache
    Beethoven – Sonata op. 111
    Liszt – Sonata in si minor
    Ravel – “Scarbo”

    Vineri 19 noiembrie, ora 17.00
    Seara Enescu
    Valentin Muresan: Preludiu si fuga in Do
    Maria Diana Petrache: Barcarolle
    La fileuse
    Diana Constantinescu: Bourlesque
    Bogdan Nicola: Pavana
    Tudor Scripcaru: Sarabanda
    Toccata
    Alexandru Raileanu: Bouree


    Vineri 19 noiembrie, ora 19.30
    Recital de violoncel Stefan Cazacu
    la pian: Verona Maier
    Bach Suita III - Preludiu, Sarabanda si Giga
    Ernest Bloch -“Prayer”
    Ceaikovski - Pezzo Capriccioso op. 62
    Rachmaninov - Vocaliza
    David Popper - Poloneza de concert

    Sanziana Mircea – pian
    Bach - Ciaccona in Re minor
    Beethoven - Sonata op. 2 nr. 3

    Sambata 20 noiembrie, ora 17.00
    Concertul Liceelor de muzica din Bucuresti, Cluj, Tulcea si Brasov

    Andrei Petrache: Schubert – Impromptu muzical op. 103 nr.3
    Radu Prisada: Bach – Preludiu si fuga
    Haciaturian – Toccata
    Laura Sandru si Sanziana Mircea:
    Schumann – Sonata nr.1 in la minor pt. pian si vioara
    Catalin Raducanu Franck – Preludiu coral si Fuga
    Ionut Ciubotariu: Haydn – Sonata in Do Major Hob. 50 p. I
    Liszt – Studiu transcendental in Fa Minor
    Iulian Ochescu: Bach – Preludiu si fuga in Fa Minor vol. I
    Brahms – Rapsodia op. 79 nr. 2
    Diana Constantinescu: Bach – Toccata din Partita VI
    Debussy – “Insula fericita”
    Alexandra Dobrescu Bartok – 2 dansuri romanesti
    Maria Sintamarian: Rachmaninov – Variatiuni pe o tema de Corelli

    Sambata 20 noiembrie, ora 19.30
    Chopin – 200 de ani de la nastere

    Claudiu Stanciu: Barcarolle op. 60
    Maria Diana Petrache: Fantezia op. 49
    Catalin Dima: 4 preludii op. 28
    Alexandru Raileanu: Balada I
    Iulian Ochescu: Balada a II-a
    Ioana Isar: Balada a III-a
    Sanziana Mircea: Balada IV
    Valentin Muresan: Scherzo nr. 2

    Duminica 21 noiembrie, ora 17.00
    Concertul Studentilor din U.N.M.B.
    Felicia Teodorescu: Ravel -“Pasari triste”
    - “O barca pe ocean”
    Maria Imdricau Ravel – Alborada del gratioso
    Carl Flitsch - Mazurka
    Eleonora Andriescu: Debussy - “Poarta vinului”
    - “Vantul in campie”
    Laura Butnariu: Lipatti - Sonatina pentru mana stanga
    Anamaria Biaciu: Brahms – Variatiuni in re major op. 21 nr. 2
    Angelica Postu: Bach - Preludiul din Suita in sol minor
    Mihai Ritivoiu: Bach - Preludiu si fuga in si bemol minor vol. I
    Liszt - Studiu transcendental in fa minor
    Alexandru Raileanu: Bach - Partita nr. 1 in si bemol major
    Liszt - Studiu transcendental “Mazeppa”

    Duminica 21 noiembrie, ora 19.30
    SEARA DE MUZICA LATINA
    Mihaela Anica (Flaut)
    Horia Maxim (Pian)
    E. Granados - Dans Spaniol
    A. Piazzolla - Ausencias
    - Street Tango
    - Sin Rumbo
    - Los Suenos
    - Romance del Diablo
    D. Brubeck - Waltz
    F. Kreisler - Malaguena
    I. Albeniz - Berceuse
    A. Piazzolla - Tango Suite
    F. Mompou - Cancion Y Danza
    I. Albeniz - Tango
    M. De Falla - Dansul Focului

    LA TOATE EVENIMENTELE FESTIVALULUI INTRAREA ESTE LIBERA !

    Programul Teatrului ACT:
    Luni – Vineri: 11.00 – 18.30
    Simbata – Duminica: 12.00 – 18.30 (cand sunt programate spectacole)
    Mai multe detalii gasiti pe www.teatrulact.ro.
    Pentru informatii si rezervari sunati la 0213 103 103 / 0723 103 103
    sau scrieti la info@teatrulact.ro.

      Acum este: Mar 27 Iun 2017 - 17:40