Cultura pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Filmul de Piatra, rampa de lansare pentru tineri cineasti!

    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Filmul de Piatra, rampa de lansare pentru tineri cineasti!  Empty Filmul de Piatra, rampa de lansare pentru tineri cineasti!

    Mesaj  Maier Vin 3 Dec 2010 - 18:27

    Perioada de înscrieri se încheie duminică noaptea!

    După o ediție "și jumătate" de festival de film la Piatra Neamț, cu succes incontestabil atât la public cât și în rândul participanților și al invitaților, și în ciuda subfinanțării, Filmul de Piatra își asumă rolul de-a strânge la un loc cele mai bune filme realizate de tineri români și moldoveni (studenți, profesioniști sau amatori).

    Autorii filmelor selectate vor fi invitați la Piatra Neamț între 6 și 9 ianuarie 2011 pentru un festival inedit, în care se va pune accentul pe networking, schimb de experiență și workshop-uri, la care se adaugă sporturi de iarnă și numeroase evenimente speciale.

    Dar misiunea festivalului Filmul de Piatra nu se oprește aici. Regizorul Andrei Dăscalescu, director al festivalului:

    "Filmul de Piatra e un vis al meu, atât ca tânăr cineast, cât și ca organizator. După experiența a zeci de festivaluri [cu documentarul Constantin și Elena, n.r.], am vrut să creez, la Piatra Neamț, un festival cu ce-am văzut mai bun la festivalurile internaționale. Dar am simțit și că trebuie să umplem un gol în peisajul festivalier autohton, altfel destul de bogat: un program principal dedicat exclusiv scurt-metrajului autohton, deschis atât profesioniștilor cât și cineaștilor amatori. Apoi, am mers și mai departe: ne-am propus sa ajutăm filmele selectate la Piatra Neamț să fie promovate și văzute în afara țării."

    Fiind, încă de la prima ediție, un festival al descoperirilor (dintre cele 9 filme premiate 5 au fost proiectate în premieră și aparțin unor autori care nu au studii cinematografice), Filmul de Piatra a construit un concept prin care sa ajute tinerii cineaști să evolueze, să se cunoască între ei și sa-și promoveze filmele în festivaluri.

    Filmele selectate la a doua ediție au șansa de a fi proiectate la Londra și Toronto, în festivalurile de film românesc organizate de Centrul Cultural Român al Fundației Rațiu și, respectiv, de ToRo Arts. De asemenea, ele vor fi prezente în standul României la cel mai important festival de film de scurt-metraj din lume, la Clermont-Ferrand, printr-o colaborare cu Asociația Este'n'Est. Pe lângă aceste parteneriate oficiale, organizatorii Filmul de Piatra vor recomanda filmele festivalurilor partenere, și vor anunța autorii filmelor despre deadline-uri și posibilități de înscriere.

    Înscrierile pentru Filmul de Piatra se pot face până pe 5 decembrie inclusiv. Sunt acceptate filme și videoclipuri muzicale cu durata între 1 minut și 30 minute, realizate de autori din România și Republica Moldova. Înscrierile se fac online, la www.filmuldepiatra.ro, nefiind necesară trimiterea unui plic.

    Toți autorii filmelor selectate vor fi invitați la Piatra Neamț pentru un festival și o mini-vacanță de iarna, de neuitat.

    Pe lângă programul principal, la Piatra Neamț vor fi proiectate selecții ale festivalurilor internaționale partenere, un program dedicat copiilor și unul dedicat sporturilor de iarnă.

    Filmul de Piatra este organizat de o echipă de voluntari condusă de Andrei Dăscalescu.

      Data/ora curentă este: Joi 28 Mar 2024 - 16:56