Cultura pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Revista "Satul"

    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Revista "Satul" Empty Revista "Satul"

    Mesaj  Maier Vin 27 Noi 2009 - 19:20

    Ma numesc Ana A. Negru, sunt foto-jurnalist si editez in Romania revista SATUL - pentru promovarea traditiei si culturii din mediul rural romanesc.
    In satele pe care le-am vizitat, am intalnit oameni extraordinari, foarte ospitalieri, buni gospodari, intelepti, talentati, cu un mod de viata simplu, dar sanatos, putand sa reprezinte un exemplu pentru multi dintre noi. De aceea, consider ca la sat se gasesc valorile autentice ale romanilor, lucruri de suflet care ne leaga si care ne definesc.

    Revista este foarte interesanta, conditiile grafice si de tipar sunt excelente. Ca si continut, in fiecare editie prezentam diferite sate romanesti, cu tot ceea ce tine de traditii, obiceiuri, costume populare specifice, viata la sat, muzica traditionala, mestesuguri traditionale, artizani romani si multe altele. De asemenea, culegem retete de mancaruri traditionale din fiecare sat pe care il vizitam si apoi le prezentam in paginile revistei.

    Revista SATUL apare de 6 ori pe an, are 84 de pagini, contine sectiuni in limba romana si engleza si deocamdata se distribuie cu preponderenta in Romania. Interesul nostru este sa promovam satele si traditiile romanesti si peste hotare, atat catre turistii straini, cat mai ales catre comunitatile de romani care acum traiesc in alte tari si care, mai mult ca sigur, duc dorul locurilor unde s-au nascut si unde au copilarit.

    Pentru a va face o idee mai clara despre revista SATUL, va invitam sa vizitati site-ul nostru: www.revista-satul.ro

    In cazul in care considerati interesanta revista si doriti abonament, va rog sa-mi transmiteti acest lucru, pentru a reveni cu detaliile necesare.

    Va multumesc pentru amabilitatea de a citi aceasta scrisoare si va urez toate cele bune.

    Cu stima,
    Ana A. Negru
    www.revista-satul.ro

      Data/ora curentă este: Joi 28 Mar 2024 - 16:20