Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor

"Cunosc o Romanie"

Distribuiţi
    Maier
    Admin

Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 70
    Localizare : Ashkelon,Israel

"Cunosc o Romanie"

Mesaj  Maier la data de Dum 6 Dec 2009 - 8:36

“Cunosc o Românie a oamenilor de cultură, care i-au făcut şi îi fac cinste. Valori spirituale precum Eliade, Brâncuşi, Ionescu, Iorga, Aman, Grigorescu, Pallady, Noica, Arghezi, Coşbuc, Eminescu, Creangă, Luchian, Nichita Stănescu, Andreescu, Ţuculescu, Preda, Sadoveanu, Cotrubaş, Spiess, Blaier, Caragiale, Teodoreanu, Simion, Manolescu, Brumaru, Barbu, Ţuţea, Minuleascu, Ispirescu, Baba, Ciucurencu, Tupan, Sîrbu, Liiceanu, Pleşu, Catargi, Ressu, Petraşcu, Piliuţă, Brădean, Ciobanu, Nicolaescu, Piersic, Paciurea, Medrea, Băncilă, Iser, Neagu, Birlic, Moldovan, Tonitza, Vergulescu, Zamfir, Beligan, Zamfirescu, Sorescu, Ionel Jianu, Moraru, Călinescu, Maiorescu, Keber, Musceleanu, Alecsandri, Hogaş, Brezianu, Alexandrescu, Galaction, Mărginean, Apostu, Petrescu, Maftei, Ghilduş, Negruzzi, Stanca, Ionescu, Valbudea, Enescu, Blandiana, Porumbescu, Piru, Blaga, Doinaş, Cărtărescu, Bălaşa, Vulcănescu, Jalea, Braunner, Prut, Pruteanu, Negreni, Tătărăscu, Bălan, Chirnoagă, Guguianu, Irimescu, Slavici, Cioculescu, Voiculescu, Nedel, Titulescu…şi mă opresc pentru că am ajuns la 100, dar dumneavoastră puteţi continua acest exerciţiu şi veţi găsi alte câteva mii de nume, şi toţi aceştia înseamnă România.

Cunosc o Românie a oamenilor de ştiinţă, ingineri, savanţi şi cercetători ca: Gorjan, Vuia, Vlaicu, Capră, Poni, Parhon, Daicoviciu, Palade, Prunariu, Săvescu, Gusti, Coandă, Puşcaş, Vâlcu, Milcu, Babeş, Racoviţă, Cipariu, Coresi, Lupaşcu,… şi mă opresc la 20 deşi enumerarea ar putea continua iarăşi până la câteva mii. Aceştia sunt România.

Cunosc o Românie a sportivilor care i-au dus faima pe toate meridianele pământului, precum: Nadia Comăneci, Dobrin, Răducanu, Năstase,Ţiriac, Szabo, Melinte, Lung, Lucescu, Hagi, Lăcătuş, Teodora Ungureanu, Patzaichin, Cuşmir, Stângă, Dudu Georgescu, Duckadam, Petrescu, Viorel Moldovan, Nicu Vlad, Dembrovski, Leu, Bute, Diaconu, Mutu, Chivu, Segărceanu, Pavel, Amânar, Urzică, Gică Popescu, Manoliu, Dinu, Doroftei, Drăgulescu, Lipă, Hănescu, Cârstea, Balaci, Gaţu, Oţelea, Ştefănescu, Birtalan, Huţupan, Amariei, Gâlcă, Izbaşa, Miloşovici, Dan Grecu, Voina,…şi iarăşi mă opresc la 50 deşi enumerarea ar putea continua până la câteva mii. Aceste nume reprezintă România.

Şi mai cunosc o Românie a miilor de ţărani ce păstrează tradiţii ancestrale, care sunt izvorul unui folclor inegalabil în lume, mai ştiu o Românie cu munţi maiestuoşi, dealuri şi câmpii impresionante, cu peisaje de rai, reflectate în zidurile, albastre precum cerul, ale mănăstirilor, mai este o Românie în Delta Dunării şi una la Marea Neagră şi tot România este în bisericile maramureşene din lemn, adevărate minuni de arhitectură şi în credinţa din sufletul primitor al oamenilor de la sate, care îşi întâmpină oaspeţii cu salutul ,,Doamne ajută”.

Am scris toate aceste nume pentru a sugera o infimă parte din valorile României, care pot fi oricând completate de alte milioane de nume care întregesc imaginea unei ţări cu bogăţii spirituale şi umane inestimabile!

Din nefericire există şi o Românie a politicienilor, dar care nu cred că este atât de mare încât să poată înăbuşi toată frumuseţea, toată bucuria de a trăi, toată credinţa, toată buna-cuviinţă românească autentică şi aceasta este încredinţarea mea că numele şi valorile şi credinţa şi omenia, pe care s-a pus temelia acestei ţări, vor rezista şi deasupra lor se va înălţa edificiul României de mâine.

Cred că numele România va sta cu cinste alături de cele ale “surorilor” ei (Franţa, Germania, Spania, etc.), pe frontispiciul Europei, acolo unde îi este locul.”

Doamne ajută!

Petru Birău, decembrie 2009

(preluat din www.romaniapozitiva.ro)

Acum este: Dum 19 Aug 2018 - 1:28