Cultura pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Concursul “Azi n-am fost la biblioteca” deschis tuturor liceenilor din Romania

    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Concursul “Azi n-am fost la biblioteca” deschis tuturor liceenilor din Romania Empty Concursul “Azi n-am fost la biblioteca” deschis tuturor liceenilor din Romania

    Mesaj  Maier Mar 16 Noi 2010 - 21:12

    Link: http://bit.ly/abpAfg

    Vrem sa stim parerea ta despre biblioteca si bibliotecari, sa aflam ce fac liceenii la biblioteca (sau ce si-ar dori sa faca la biblioteca), pentru ca suntem convinsi ca a merge la biblioteca nu e doar instructiv, e si distractiv. Asa ca te invitam sa participi in toamna asta la un concurs de filme, imagini, sloganuri si design. Ne asteptam sa spui pe bune ce crezi, dar iti propunem sa fii, in acelasi timp, vizionar. Poti sa fii oricat de visator sau critic, vrem parerea ta sincera: e biblioteca utila? tine ea pasul cu vremea? daca ai fii tu seful tuturor bibliotecilor din Romania, macar o zi, ce ai face? Nu vrem sa ne spui doar „ce este o biblioteca si ce face ea". Sau ca bibliotecarul este doar acela care asaza cartile in raft, le inventariaza si-i ajuta pe cititori sa gaseasca o carte anume. Mai ales ca asta e un cliseu; astazi, bibliotecarul este un fel de mediator al relatiei dintre tine si masa uriasa de informatii si publicatii. De fapt, e si mai complicat. Si biblioteca si bibliotecarul s-au reinventat, altfel ar fi disparut. Din manuitori de carti, bibliotecarii au ajuns manuitori de informatii, iar biblioteca este acum o uriașa resursa de informatii pe toate suporturile: carte, video, audio, online...

    Esti de acord? Zi-ne ce crezi.

    Pe scurt, te provocam la un exercitiu de comunicare vizuala, in oricare din cele trei variante artistice propuse in concurs, sau chiar in toate trei, daca te simti in stare.

      Data/ora curentă este: Joi 28 Mar 2024 - 14:45