Cultura pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Institutul Cultural Roman va invita la expoziţia de fotografie Victor Velculescu

    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Institutul Cultural Roman va invita la expoziţia de fotografie Victor Velculescu Empty Institutul Cultural Roman va invita la expoziţia de fotografie Victor Velculescu

    Mesaj  Maier Mar 19 Oct 2010 - 22:00

    Vineri, 22 octombrie, ora 19.00, va avea loc vernisajul expozitiei de fotografie „Pana unde nu mai e mult?“ a artistului Victor Velculescu, la Galeria La Nuiele - Carturesti MTR (Muzeul Taranului Roman, Soseaua Kiseleff nr. 3). Expozitia va fi prezentata de prof. dr. Marilena Preda Sanc (Universitatea de Arte din Bucuresti). Evenimentul este organizat de Institutul Cultural Roman in cadrul proiectului „Editura ICR in librariile bucurestene“ si va fi prefatat de prezentarea albumelor Farmecul discret al Bucurestilor (fotografii: Dan Dinescu; text Andrei Pippidi) si Cernauti (autori: Alexandrina Cernov, Ilie Luceac), publicate la Editura Institutului Cultural Roman.

    „Expozitia mi-a fost inspirata de piesa de teatru Pe jos a lui Slavomir Mrozek. Desigur, eu povestesc cu ajutorul imaginii arhitecturii si a desenului catorva gradini. Am dezvoltat ideea, incercand sa pastrez regulile teatrului absurd. Este vorba, in esenta, despre drumul unor personaje pe un camp de batalie. Crampeie de realitate - „locurile luxoase” candva - sunt devastate de trecerea liniei frontului. Am putea descrie decorul in felul urmator: La mijlocul scenei un chenotaf cioblit. In fundal o sala de bal ai carei pereti s-au naruit; in garderoba zarim inca mai multe haine elegante pline de praf. In dreapta, un bloc acoperit cu antene de satelit. In jurul lui, o pisica rostogoleste o pasare de portelan.” – Victor Velculescu.

    Expozitia va fi deschisa in perioada 22 octombrie – 7 noiembrie 2010.
    Victor Velculescu a urmat cursurile Academiei de Teatru si Film Bucuresti – Facultatea de film (sectia Imagine de Film si TV) si un masterat de multimedia la aceeasi institutie. In 2009 a obtinut titlul de doctor in Arte Plastice si Decorative. A expus fotografie in Romania, Austria si China. Filmografia sa cuprinde filmul de animatie L’Indiscret si documentarul Pasari in zid / Intors spre Herina, dedicat artistului Stefan Caltia.




      Data/ora curentă este: Vin 26 Apr 2024 - 21:35