Cultura pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Pensionarii brasoveni au absolvit cursurile de calculatoare

    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Pensionarii brasoveni au absolvit cursurile de calculatoare Empty Pensionarii brasoveni au absolvit cursurile de calculatoare

    Mesaj  Maier Joi 7 Ian 2010 - 10:31

    Peste 150 de vârstnici braşoveni au absolvit cu succes cursurile de iniţiere pe calculator organizate la Clubul Pensionarilor. După ce pe parcursul a două luni au deprins tainele redactării de texte pe calculator şi ale comunicării pe internet, bunicii au fost recompensaţi cu diplome într-un cadru festiv, la Centrul Cultural „Reduta”. La festivitate au participat Aristotel Căncescu, preşedintele Consiliului Judeţean Braşov, şi consilierul judeţean Dragoş Crăciun, cel care coordonează programele destinate pensionarilor. Este remarcabil faptul că jumătate dintre cei care s-au înscris în octombrie la aceste cursuri au reuşit să le termine cu bine. „Îi apreciez pe aceşti oameni care au avut puterea şi ambiţia să înveţe să lucreze pe calculator şi să-l folosească în scop de comunicare. Asta cu atât mai mult cu cât calculatorul va deveni în curând principalul mijloc de comunicare. Marea majoritate a cursanţilor sunt din generaţia mea sau apropiaţi de generaţia mea, aşa că înţeleg foarte bine ce eforturi au făcut. Deşi la IAR Ghimbav m-am numărat printre cei care au utilizat proiectarea asistată pe calculator, ulterior am făcut o pauză destul de lungă şi acum zece ani a trebuit să mă iniţiez din nou în tainele calculatorului şi ale internetului. Am avut ambiţia să fac acest lucru, însă nu mulţi din generaţia noastră reuşesc să aibă motivaţia de a învăţa ceva cu totul nou”, a spus preşedintele Consiliului Judeţean. El a dat asigurări că „o să-i ajutăm şi o să-i sprijinim în continuare pe pensionari, nu numai pe cei din Braşov, ci şi pe cei din judeţ”. Anul viitor programele destinate pensionarilor vor continua, administraţia judeţeană urmând să prevadă în bugetul pe 2010 sume cu această destinaţie. Totodată, vor fi deschise cluburi ale pensionarilor la Făgăraş, Codlea şi Zărneşti.

      Data/ora curentă este: Mar 7 Mai 2024 - 4:24