Cultura pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Aducand bucurie prin muzica copiilor din sat

    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Aducand bucurie prin muzica copiilor din sat Empty Aducand bucurie prin muzica copiilor din sat

    Mesaj  Maier Dum 10 Ian 2010 - 11:36

    A patra calatorie in Romania pentru mine si prima pentru sora mea, sederea noastra la Centrul Ziurel a fost un succes uluitor, asteptam cu nerabdare sa revenim!

    Dupa ce in ultimele 9 luni am strans fonduri si am colectat flaute, vioare, instrumente de percutie si muzica pentru a le trimite la Ziurel, a fost uimitor ca in sfarsit putem vedea ca sunt folosite si ca aduc bucurie copiilor (si lui Gabi, profesorul de muzica). Am reusit chiar sa incercam sa predam muzica, am folosit abilitatile noastre de a canta la flaut pentru a-i invata elemente de baza pe unii copii rromi foarte talentati si entuziasti. Una dintre eleve, Carmen, in varsta de 7 ani, a fost atat de entuziasmata de lectiile de flaut incat s-a dus la locul de intalnire stabilit in sat cu doua ore inainte pentru a se asigura ca nu pierde microbuzul catre Centru! Chiar si personalul FAST a invatat unele dintre piese, cu Daniel in preajma cantand perfect "Regele dansului" pana la sfarsitul celor doua saptamani! Amandoua fiind preocupate cu muzica de la o varsta frageda a fost minunat sa vedem munca pe care Daniel, Gabi si restul echipei o depun in acest proiect, iar diferenta incepe deja sa se vada in aceste comunitati dezavantajate.

    Punctul forte al calatoriei noastre a fost varietatea activitatilor la care am putut participa, precum si faptul ca am ajutat in cadrul proiectului muzical, al celui educational, am dat o mana de ajutor si la tencuirea casei lui George si am vizitat unele dintre proiectele anterioare din Tarlungeni in care am fost implicata. In tot acest timp am cunoscut oamenii minunati care lucreaza la FAST si voluntarii dedicati veniti din toate colturile lumii.

    Sarah Foxwell

    http://www.fastcharity.ro/index.php

      Data/ora curentă este: Joi 2 Mai 2024 - 3:47