Cultura pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Societatea cultural-stiintifica din Tia Mare, j.Olt

    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Societatea cultural-stiintifica din Tia Mare, j.Olt Empty Societatea cultural-stiintifica din Tia Mare, j.Olt

    Mesaj  Maier Sam 6 Noi 2010 - 16:02

    În 1994 am înfiinţat o Societate cultural-ştiinţifică în care s-au înscris toţi şi îşi concentrează eforturile cu sfaturi. Pe frontispiciul scenei noastre este scris „Cultura pentru toţi“, iar invitaţia la evenimentele culturale pe care le organizează societatea este următoarea: „Veniţi şi primiţi cultură“.

    Rep.: „Veniţi şi primiţi lumină.“ Înţeleg că dvs. credeţi în viitorul satului romînesc.

    L.B.: Într-adevăr. Şi, ca să-mi completez ideea, am avut un preşedinte de onoare, generalul Dumitru Mardare, care şi-a donat biblioteca personală Societăţii culturale. Avem acum ca preşedinte de onoare, pentru că generalul ne-a părăsit, pe colonelul Nicolae Puiu de la Iaşi. E plecat din Tia şi la fiecare sfârşit de an şcolar vine cu legăturica cu cărţi şi o donează elevilor care au obţinut rezultate bune la învăţătură. Iată, aceasta este legătura cu satul a intelectualilor. Este o recunoştinţă faţă de satul din care ei au plecat.


    Interviu cu dl.Linca Belu

    Gheorghe VERMAN
    REVISTA LUMEA SATULUI, NR.15, 1-15 AUGUST 2007


      Data/ora curentă este: Vin 29 Mar 2024 - 10:47