Cultura pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Festivalul de Film Istoric Rasnov

    Admin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 608
    Data de inscriere : 04/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon, Israel

    Festivalul de Film Istoric Rasnov Empty Festivalul de Film Istoric Rasnov

    Mesaj  Admin Dum 30 Aug 2009 - 6:33

    Festivalul ce va avea loc in Cetatea Rasnov va oferi participantilor 15 filme istorice in cele trei zile ale evenimentului.

    Prima editie a Festivalului de Film Istoric Rasnov (FFIR) se va desfasura intre 4 si 6 septembrie, in Cetate. Participantii vor putea viziona filme istorice vechi si noi, vor putea vedea expozitii si participa la un seminar pe tema Cetatii Rasnov ca patrimoniu in pericol si la o serie de lansari de carte pe teme istorice si se vor putea distra la o petrecere intr-o hala industriala, anunta organizatorii intr-un comunicat de presa.

    Participantii vor avea ocazia sa discute cu Sergiu Nicolaescu, Victor Rebengiuc si Mariana Mihut despre filmul romanesc istoric din perioada comunista. Organizatorii doresc si omagierea a 20 de ani de la Revolutia din decembrie 1989 prin vizionarea unor filme ca “A fost sau n-a fost”, “4 luni, 3 saptamani si 2 zile” sau “Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii”.

    Vizitatorii vor putea participa la o petrecere intr-o hala industriala dezafectata, unde intrarea se va face doar cu cartea de identitate pentru decretei sau cu un obiect din perioada comunista, intrucat organizatorii vor sa infiinteze un muzeu al comunismului.


    In cea de-a treia zi, participantii vor viziona documentare despre comunism si Revolutia din 1989, cum ar fi “Decreteii “, “Razboi pe calea undelor” sau “Marele jaf comunist”.

    Filmele prezentate in cele trei zile sunt incadrate in trei sectiuni: Spada (“Columna”, “Dacii”, “Mihai Viteazul”,” Nemuritorii”, “Padurea spanzuratilor”, “Rascoala”, “Stefan cel Mare- Vaslui 1475”, “Vlad Tepes”), Ciocan (“ Marele jaf comunist”, “Nascuti la comanda. Decreteii”, “Razboi pe calea undelor”, “Videograme dintr-o revolutie” ) si Secera (“ 4luni, 3saptamani si 2 zile”, “A fost sau n-a fost”,” Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii”).


    Cei interesati pot gasi mai multe detalii despre festival pe site-ul oficial al FFIR, http://www.ffir.ro/.

      Data/ora curentă este: Mier 8 Mai 2024 - 13:59