Cultura pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Propunere proiect "Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti"

    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Propunere proiect "Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti" Empty Propunere proiect "Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti"

    Mesaj  Maier Dum 25 Iul 2010 - 14:46

    Mesaj expediat azi la urmatoarele adrese:
    luminita.constantin@cultura.ro; secretariat@arcub.ro; pr@arcub.ro; eliza@arcub.ro; ccmt@primariasector1.ro; roxana_ambrozie@yahoo.com; ccesector6@gmail.com; office@ccesector6.ro; alexhoria@yahoo.com, tinerimearomana@b.astral.ro; centrul.cultural.mi@gmail.com; gheorghe.turda@yahoo.com; gheorghe.turda@mira.gov.ro; comunicare@genesis.ro; oana.stefan@genesis.ro; palatul_copiilor2006@yahoo.com; cultural@ccs.ro; bucuresti@jcc.ro; centruleminescu@yahoo.com; florinfoto1@yahoo.com; ccnbdirector@gmail.com; office@ccnb.ro; ccnb4@yahoo.com; casaschiller@yahoo.com; mihai_ionescu@yahoo.com; tekstura@yahoo.com; gandiuta@gmail.com; rares.craiut@fundatiaratiuromania.eu; oana.ionita@fundatiaratiuromania.eu; sandra@fundatiacaleavictoriei.ro; contact@victoriei.ro; contact@indart.ro; acindart@gmail.com; dan_keta@yahoo.com; danketa@gmail.com; igabriela_99@yahoo.com; office@artexfoundation.org; minodora.irimia@artexfoundation.org; mailamv_association@yahoo.com; office@asociatiaadsum.ro; casaculturaplopeni@yahoo.com; anccsr@yahoo.com; cjcpctbv@yahoo.com; ccp@cluj.astral.ro; ralup_2001@yahoo.com

    A duce la bun sfarsit o actiune cultural-educativa, mai ales de unul singur, in conditiile extrem de dificile din prezent, este o reusita extraordinara. De aceia, a o prezenta doar la sediu, o singura data, este lipsit de eficienta.

    In urma cu o luna am vizitat ARCUB, Centrul Cultural Metropolitan de Tineret (CCMT) sector 1, Centru Cultural European (CCE) sector 6, si Centru de Tineret, Animatie si Audiovizual (CTAA) al Bibliotecii Metropolitane. Din discutiile purtate cu doamna Eliza Bercu (ARCUB), doamna Roxana Moisescu-Ambrozie (CCMT), doamna Adriana Marcu (CCE) si domnul Alexandru Horia Frunza (CTAA), au rezultat conditiile actuale dificile in care se realizeaza activitatile, dar si lipsa de colaborare, a schimbului de informatii cu ceilalti "actori" bucuresteni, in detrimentul calitatii actului cultural-educativ.

    In consecinta propun organizarea (sub patronajul Ministerului Culturii si Patrimoniului National si in organizarea ARCUB) a unei intalniri lucrative, avand drept scopuri:
    a. cunoasterea "actorilor" bucuresteni din domeniu (Asezaminte Culturale si ONG-uri );
    b. crearea retelei Asezamintelor Culturale din Bucuresti (ACB) pentru schimb de informatii si facilitatea cooperarii, nominalizarea persoanelor de legatura;
    c. informarea reciproca despre cele mai reusite actiuni, activitatile desfasurate in 2010, cele programate pana la sfarsitul anului, precum si cele intentionate pentru 2011 in vederea realizarii de colaborari/parteneriate, avand in vedere posibilitatile si dotarea diferita (CCE si CTAA dispun doar de 2-3 birouri), unele locatii mai dificile (CCMT si CCME);
    d. folosirea forumului-portal https://culturapentrutoti.forumgratuit.ro/portal.htm ca platforma de informare.

    Intalnirea ar putea avea loc intr-o singura zi, pe durata a 4 - 5 ore, in intervalul 20 septembrie - 15 octombrie.

    Participanti (lista scurta):
    1. ARCUB
    2. Centrul National de Arta "Tinerimea Romana"
    3. Centrul Cultural M.I.R.A.
    4. Centrul Cultural "Genesis"
    5. Palatul National al Copiilor
    6. Casa de Cultura a Studentilor Bucuresti
    7. Centrul de Tineret, Animatie si Audiovizual (CTAA)
    8. Centru Comunitar Evreiesc (JCC) Bucuresti
    9. Centrul Cultural Metropolitan de Tineret (CCMT)
    10. Centrul Cultural "Mihai Eminescu" (CCME)
    11. Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Balcescu" (CCNB)
    12. Centrul Cultural European (CCE)
    13. Casa de Cultura "Friedrich Schiller"
    14. Club "A"
    15. Centrul Comunitar "La Bomba"
    16. Fundatia "Ratiu"
    17. Fundatia "Calea Victoriei"
    18. Asociatia Culturala "InDArt"
    19. Asociatia "Arhetip Cultural"

    Participanti (lista lunga):
    20. Primaria sector 3
    21. Primaria sector 5
    22. Fundatia Culturala ARTEX
    23. Asociatia "Aspiratii si Motivatii pentru Viitor"
    24 Asociatia Culturala "ADSUM"
    25 ... Centrele Culturale straine

    Invitati:
    1. Asociatia Asezamintelor Culturale
    2. Asociatia Nationala a Caselor de Cultura ale Sindicatelor
    3. Asociatia Nationala a Centrelor de Culturale din Romania
    4. Raluca Pop
    5. Viorel Maier

    Calendarizare pregatire:
    - pana la 1 august decizie realizare proiect si comunicare catre participanti, invitati si initiator;
    - pana la 1 septembrie decizie participare si nominalizare delegat(i) si comunicarea pe e-mai catre ceilalti participanti, invitati si initiator;
    - pana la 10 septembrie finalizarea materialelor de la "c" si expedierea pe e-mai catre ceilalti participanti, (invitati si initiator) in vederea documentarii pentru eventuale colaborari/parteneriate;
    - dupa 20 septembrie desfasurarea intalnirii.

    Este util ca aceste intalniri sa aiba loc trimestrial.

    Viorel Maier
    ID pe skype si yahoo.messenger maier_viorel

    N.B.
    Astept opinia dumneavoastra pe care o voi trimite la adresele susmentionate.
    Periodic voi aduce completari propunerii de proiect.
    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Propunere proiect "Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti" Empty Opinii

    Mesaj  Maier Dum 25 Iul 2010 - 17:20

    25 iulie

    Mi se pare o idee buna si imi doresc sa particip. Va voi ajuta pentru promovarea intalnirii in randul ONGurilor. In cazul in care doriti sa organizati o intalnire de lucru pentru organizarea preconizatei inalniri din toamna, mi-ar face deosebita placere sa particip. Cred sincer ca este nevoie sa ne cunoastem si sa discutam.

    O zi buna,
    Raluca Pop
    initiatoarea blogului http://banipentruarte.wordpress.com/

    * * *

    26 iulie

    "De acord. Felicitari!"

    Cristian Sofron,
    director Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Balcescu"


    *

    In primul rand va multumesc mult pentru ca ati ales sa ne numaram si noi, Asociatia "Arhetip Cultural", printre cei alesi sa participe la aceasta actiune.

    Sunt intru totul de acord si daca va pot ajuta cu ceva pana atunci nu ezitati sa imi scrieti.

    O zi superba,

    Gabriela Ionita
    Asociatia "Arhetip Cultural"
    www.arhetipcultural.ro

    *

    AM TRIMIS LA PRIMARIE INTENTIA DUMNEAVOASTRA ...ASTEPT UN EVENTUAL RASPUNS

    Roxana Ambrozie,
    Consilier Superior
    Centrul Cultural Metropolitan de Tineret (sector 1)

    *

    Va multumim pentru ca am intrat in atentia dumneavoastra. Suntem interesati de orice fel de colaborare si informare in domeniul cultural de aceea suntem alaturi de initiatorii acestei actiuni.

    Cu stima

    Dan Simion
    Presedinte InDArt
    Tel/fax: 021.241.73.05, Mobil: 0741.131.230 / 0764 394 484
    E-mail: acindart@gmail.com, dan_keta@yahoo.com
    Webpage: www.indart.ro, www.blog.indart.ro, www.amatorissima.indart.ro

    *

    Initiativa dumneavoastra este laudabila. Vom colabora si noi la acest proiect.

    Alexandru Horia Frunza
    Coordonator birou "Centrul de Tineret",
    Biblioteca Metropolitana Bucuresti
    Str. Coltei nr. 27, sector 3 Bucuresti
    Tel/fax: 021 539 65 15
    Mobil: 0744 425 662
    E-mail: alexhoria@yahoo.com
    www.bmms.ro

    *

    Consideram ca un grup de informare si ajutor reciproc pentru activitati culturale este binevenit. Noi Asociatia Culturala Adsum Bucuresti, suntem onorati sa facem parte dintr-un astfel de grup. Puteti sa ne luati si pe noi in consideratie.

    Asociatia Culturala Adsum http://cenacluldeseara.blogspot.com, www.asociatiaadsum.ro

    Ion Gabriel Pusca
    presedinte A.C.A.B.
    0728586680
    office@asociatiaadsum.ro

    * * *

    27 iulie

    Excelenta idee.
    Vom fi acolo.

    Asociatia Asezamintelor Culturale din Romania; Casa de Cultura Plopeni;
    Presedinte; Director

    Nelu Ghiorghe
    Licentiat in Arte

    Plopeni, 105900, strada Republicii, nr. 2, tel./fax 0244221258, mobil 0727700069 www.asezaminteculturale.com, asezaminteculturale@gmail.com

    http://cultura.plopeni.ro, casaculturaplopeni@yahoo.com

    *

    Am vazut ca suntem pe lista de invitati pentru a participa la lucrarile intrunirii. Reprezentam Asociatia Nationala a Centrelor Culturale din Romania. Multumim frumos. Vom participa.
    Sa ne comunicati data cand v a avea loc intrunirea.

    Adrian Valusescu presedinte ANCCR
    Oana Mindrescu consilier juridic CJCPCT Brasov
    tel 0368/88.58.60
    mobil 0740359797

    O zi buna

    *



    Ultima editare efectuata de catre Maier in Mar 7 Sept 2010 - 15:18, editata de 1 ori
    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Propunere proiect "Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti" Empty Precizari

    Mesaj  Maier Mar 27 Iul 2010 - 21:14

    Astazi am avut o discutie constructiva cu doamna/domnisoara Raluca Pop. Printre altele m-a intrebat de ce printre PARTICIPANTI nu se gasesc si alte tipuri de asezaminte culturale, ca bibliotecile, muzeele, teatrele, etc. I-am raspuns ca cel putin pentru aceasta prima ocazie, pe de o parte, un numar mult mai mare de participanti (s-ar ajunge la peste 50) ar ingreuna desfasurarea intalnirii, iar, pe de alta parte, Centrele Culturale organizeaza si gazduiesc IN PRINCIPIU si manifestari de tip spectacol, expozitie, lansare de carte.

    Daca aveti neclaritati, intrebari, propuneri, va invit sa mi le scrieti.

    Multumesc celor sase expeditori de mesaje. Astept si de la ceilalti, pentru a trece la urmatoarele faze de organizare.

    Cu stima,

    Viorel Maier
    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Propunere proiect "Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti" Empty Ne intalnim pe 4 octombrie !

    Mesaj  Maier Joi 30 Sept 2010 - 11:12

    Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti va avea loc LUNI 4 OCTOMBRIE, de la ora 14 la 18, la Casa de Cultura a Studentilor, sala 5, (Calea Plevnei nr.61, troleibuze 79 si 85, in spatele Operei).

    Va rugam sa confirmati cine va participa din partea dumneavoastra (1-2 persoane. Va reamintesc rugamintea de a comunica informativ activitatile realizate pana in prezent, cele planificare pentru trim.IV, ca si cele sperate pentru anul 2011.
    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Propunere proiect "Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti" Empty Sinteza intalnirii din 4 octombrie

    Mesaj  Maier Dum 10 Oct 2010 - 23:12

    Dupa cum a fost anuntat, luni 4 octombrie a avut loc la Casa de Cultura a Studentilor "intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti".

    Au participat;
    - Ionica Pirvu, directorul Centrului de Pregatire Profesionala in Cultura;
    - Paul Bordas, directorul Casei de Cultura a Studentilor;
    - Iuliana Dobre, Casa de Cultura a Studentilor;
    - Eliza Bercu, ARCUB;
    - Doina Scripa, Centrul Cultural "Mihai Eminescu";
    - Ingrid Bonta, Casa de Cultura "Fr. Schiller";
    - Oana Popescu, Centrul National de Cultura a Romilor "Romano Kher";
    - Shai Orny, Centrul Comunitar Evreiesc;
    - Sergiu Gabureac, Biblioteca Metropolitana;
    - Alexandru Horia, Centrul de Tineret, Animatie si Audiovizual;
    - Ion Gabriel Pusca, presedintele Asociatiei Culturale "Adsum";
    - Gabriela Ionita, presedinta Asociatiei "Arhetip Cultural";
    - Dan Simion, presedintele Asociatiei Culturale "InDArt";
    - Bogdan Gagu, vicepresedintele Asociatiei Culturale "InDArt";
    - Andreea Dobre, Asociatia "Makeapoint";
    - Cristian Munteanu, vicepresedintele Asociatiei "Meridiane socio-culturale";
    - Vasile Golban, presedinte fondator al Asociatiei Asezamintelor Culturale;
    - Ion Ghiorghe, presedinte A.A.C., directorul Casei de Cultura din Plopeni, jud.Prahova;
    - Viorel Maier.

    Au anuntat ca nu pot participa:
    - Irina Cajal, subsecretar de Stat la Ministerul Culturii si Patrimoniului National;
    - Lupu Rednic, directorul Centrului Cultural M.I.R.A;
    - Mihaela Popescu, Centrul pentru Activitati Recreative si Inovare Ocupationala;
    - Irina Gadiuta, Centrul Comunitar "La Bomba";
    - Elena Marinescu, presedinta Asociatiei Animatorilor de Cartier "ANIMUS".

    Dupa un cuvant de salut al domnului director Bordas, initiatorul a reamintit motivatiile acestui demers.

    In continuare, fiecare dintre participanti a prezentat institutia/ONG-ul pe care il reprezinta (activitati, dotari, oferte si necesitati in perspectiva unor parteneriate). Aceasta sectiune a durat circa trei ore, astfel incat nu a mai fost timp pentru restul punctelor din ordinea de zi. Ramane ca participantii sa stabileasca o noua intalnire pentru continuarea discutiilor.

    Important a fost contactul direct intre "actorii" acestui domeniu din Bucuresti.

    Ii rog pe participanti sa trimita puntul de vedere propriu despre intalnire.


    Maier
    Maier
    Admin


    Numarul mesajelor : 913
    Data de inscriere : 06/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon,Israel

    Propunere proiect "Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti" Empty Feedback

    Mesaj  Maier Mar 12 Oct 2010 - 20:50

    In primul rand va multumesc mult pt initiativa.
    Mie personal, mi-a prins foarte bine pentru ca asa am intalnit oameni minunati care inca mai au puterea si speranta ca se mai poate face ceva...si ca un foarte bun argument deja am inceput sa colaborez cu cateva persoane din cele ce au fost la intalnire.
    Aceasta intalnire a fost pentru mine ca o vitamina...chiar a venit intr-o perioada in care parca nici putere nu mai aveam, pentru ca peste tot unde mergeam sa povestesc despre proiectele asociatiei noastre....cei cu care intram in contact aveau alte preocupari..si nici timp pentru a asculta ceea ce facem noi, nu gaseau...s-a dovedit ca uite...cativa temerari ai acestor timpuri si-au gasit timp sa ne asculte pe toti ceilalti si chiar sa ia initiative.
    Va doresc tuturor o zi exceptionala cu impliniri.

    Gabriela Ionita, Asociatia Arhetip Cultural

    * * *

    Astept si sper sa existe rezultate pozitive.

    Roxana Ambrozie, ex. Centrul Cultural Municipal de Tineret sector 1

    * * *

    Intalnirea a fost utila. Am identificat noi parteneri pentru proiectele noastre. Ar fi bine sa ne vedem cu totii cel putin trimestrial.

    Alexandru Horia Frunza

    Coordonator birou "Centrul de Tineret",
    Biblioteca Metropolitana Bucuresti

    Str. Coltei nr. 27, sector 3 Bucuresti
    Tel/fax: 021 539 65 15
    Mobil: 0744 425 662
    E-mail: alexhoria@yahoo.com
    www.bmms.ro

    * * *

    Subscriu.
    O zi bună !

    Sergiu Gãbureac
    Tel. 0744 175431

    * * *

    Va multumesc pt intalnirea de la Casa Studentilor.
    Cred ca este utila constituirea unei retele de agenti culturali (institutii publice sau ong-uri) care sa practice ajutorul mutual.
    Am discutat cu conducerea CNCR RK, vedem ce pasi vom parcurge in continuare.

    Cu stima,

    Oana C.Popescu
    Consilier / CNCR Romano Kher

    * * *

    Continut sponsorizat


    Propunere proiect "Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti" Empty Re: Propunere proiect "Intalnirea Asezamintelor Culturale din Bucuresti"

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin 29 Mar 2024 - 2:09