Cultura pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cultura pentru toti

Pentru toti cei interesati de nivelul de cultura al romanilor


    Proiectul QUEST

    Admin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 608
    Data de inscriere : 04/02/2009
    Varsta : 75
    Localizare : Ashkelon, Israel

    Proiectul QUEST Empty Proiectul QUEST

    Mesaj  Admin Sam 14 Noi 2009 - 13:53

    Proiectul a fost initiat in 2008 de catre AEGEE Bucuresti. Proiectul a propus un concurs prin care 30 de tineri au facut o incursiune in trecutul capitalei, au descifrat enigme si au cercetat istoria pentru a descoperi tot ce a insemnat si inseamna Bucurestiul.
    De ce? Pentru ca obiectivele cultural-turistice ale orasului sunt neglijate pe nedrept de catre autoritati si tineri.

    CE AM FACUT EFECTIV
    In perioada 17-18 mai, AEGEE Bucuresti, in parteneriat cu Fundatia a organizat un concurs intre 10 echipe (a cate 4 membri), pentru redescoperirea celor mai importante obiective cultural-istorice din Bucuresti si cresterea vizibilitatii acestora.

    PAS CU PAS
    Sambata – 17 mai
    - deschiderea evenimentului
    - prima etapa a concursului – timp de 4 ore, cele 10 echipe s-au transformat in detectivi prin Bucuresti

    Duminica – 18 mai
    - a doua etapa a concursului – primele 3 echipe clasate in ziua anterioara s-au intrecut in finala, indeplinind sarcini mult mai dificile decat in prima zi
    - premierea castigatorilor si a participantilor, in timpul petrecerii de final.

    CUI S-AM ADRESAT PROIECTUL
    Tinerilor cu varsta intre 18-25 de ani, studenti ai tuturor universitatilor bucurestene, dintre care cele mai mari sunt:
    - ASE - Academia de Studii Economice Bucuresti
    - Institutul Politehnic Bucuresti
    - SNSPA – Scoala NaTionala de Studii Politice si Administratie
    - Universitatea Bucuresti
    - UTCB - Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti

    CONTRIBUTII:
    Initiator: AEGEE Bucuresti
    Parteneri organizationali:
    - Fundatia Culturala ARTEX
    - CTR – Consiliul Tineretului din Romania
    - VWI-Bucuresti



    Parteneri media:
    - 24 fun
    - Compact
    - Student Max
    - www.studentie.ro
    - www.comunicatedepresa.ro
    - www.colegdecamera.ro

    IMPRESII ALE PARTICIPANTILOR
    „Acest proiect ar trebui extins pe toata tara, ca la Amazing Race. Mi-a placut foarte mult, a fost o varianta mult mai buna la statul acasa si realizarea licentei. A fost si foarte obositor, de aceea consider ca ar fi trebuit sa ne organizam mai bine. Am basici in talpi. Astept sa vad ce va urma.”
    Irina (Echipa Junii parizieni)

    „Cuvantul-cheie pentru acest eveniment: SOLICITANT. Forma in care au fost formulate quiz-urile a facut ca acestea sa fie foarte faine. Trebuie sa recunosc ca ma asteptam sa fie mai putine. Speranta mea e sa se mai repete si as propune ca data viitoare sa fie tematic: istorie, scriitori, etc. Mi-a placut sa vad atata implicare din partea organizatorilor.”
    Andrei (Echipa Junii parizieni)

    Am invatat ce are Bucurestiul de oferit turistilor si nu numai si am inteles ca Bucurestiul inseamna mai mult decat pare. Putem spune acum ca e „Micul Paris”. In ceea ce priveste coechipierii pot spune ca au fost curiosi, dornici de distractie, curajosi, ambitiosi si interesati.
    Gabriela-Silvia (Echipa 112)

    „Super tare! O provocare foarte frumoasa. Sper sa continue ca si altii sa mai ia parte la ea.Jos palaria! ”
    Serban (Echipa 112)

    A fost bine organizat, cu obiective diversificate. Oamenii sunt deschisi si ne-au suportat pe toata perioada alergaturii. La mai multe editii!”
    Andreea (Echipa 112)

    „Am dureri de cap, tremur tot, dar MAI VREAU!! Am dobandit multe cunostinte. Am aflat despre multe obiective pe langa care treceam in fiecare zi si nu le observam. Asa ca de acum voi cunoaste mai bine Bucurestiul.”
    Dan (Echipa Happy Three Friends)

    „Daca pierdem concursul nu conteaza, faptul ca am urcat pe Intercontinental ne trasforma pe toti in niste castigatori.” (unul din task-uri a fost sa faca o poza de pe Intercontinental).
    Catalin

      Data/ora curentă este: Mar 7 Mai 2024 - 23:17